ACBL Unit 503


Winners' Circle for May 2018

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
  
1
Alpine
Alice Arnold - Trina Bowman
Henryk Szejnwald - Don-Min Tsou
Stephanie Youngquist - Gerry Gassman
Anna Ravenscroft - Tina Maltbaek
Janet Dekker - Myrl Dunker
(AB) Pamela Meckenstock - Judy Macarthur
(B) Sally Hale - Jeffrey Rogers
(BC) Joanne Cornbleet - Jeffrey Stallings
(C) Andy Scott - Irene Hashfield
(C) Barbara Roupe - George Roupe
Tuesday Noon
Freya Charney - Stan Charney
(BC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
LAGCC
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(AB) Frank Berry - Buz Battle
(C) Jerry Arden - Robert Williams
(C) Larry Hambly - Sally Morton
Vi DBC
Don Ehrman - Elaine Ehrman 73.27%
Birt Harvey - Jean Horning
Erika Richards - Playing Director
LaVerne Welch - Marian Christensen
2
Bridge 'n Brunch
Sadik Arf - Luen-Jyh Luo
(B) Sally Hale - Jeffrey Rogers
(C) Kathryn Papermaster - Vera Baum
Wed. Aft. 199'er
Margo Seymour - Dale Seymour
(B) Linda Elman - Jenny Blaschke
(C) Trudie Daggett - Naomi Klughaupt
Doubleton Club
Frances Green - Jack Lucas
Kathy Puryear - David Puryear
(AB) Michael Flaster - Philip Grant
(B) Margareta Hodzic - George Schlinkert
(B) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
(C) Dana Shelley - Philip Abrahamson
3
Thursday Morn.
Bruce Scott - Nadia Nilsson
(BC) Amy Salisbury - Alexandra Narasin
Thursday Aft.
Kathleen Harper - David Wheeler
(B) Richard O'Brien - David Cheng
(C) Manda Thatte - Dan Thatte
Thursday Vi DBC
Lois Jamart - Gerry Thompson
4
TGIF AM Bridge
(AB) Sue Kaupp - Vera Blume
(AB) Richard O'Brien - Henryk Szejnwald 72.63%
(AB) Bill Ralston - Charlene Friedman
(AB) Sridevi Padmakumar - Gloria Mullen
(ABC) William McLain - Dick Walker
(C) Jean-Frederi Aboudarham - Behnaz Taidi
(C) Margaret Dalton - William Dalton
Friday Night
5
Vi DBC
Elizabeth Kan - LaVerne Welch
6
SiVY Bridge (Sun. A)
Gillian Heath - Javier Aldana 76.39%
Kayden Ge - Charlie Chen
7
Monday Morn.
Barbara Hansen - Carolyn Taylor
Bud Biswas - Preston Kauk
C. Vivian Pezzani - Cindy Tolliver
Judith Gentry - Joanie Dinsmore
Rajan Jeyakumar - Daniel Raider
(AB) D Hodgson - J Hodgson
(AB) Eric Strauss - DAVID TORIN
(AB) M Cervellino - Steve Carr
(B) Bill Bushnell - Leigh Cassidy
(B) Jeanine Ardourel - Suzanne Wingate
(B) Marian Kelly - D Bernstein
(BC) J Arbian - Sharyn Crosat
(BC) Kathy Puryear - David Puryear
(C) Behnaz Taidi - S Virmani
(C) Beth Lyon - Diane Feldman
(C) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) Jana Cushman - Rick Flucke
(C) Scanlin - Renee Koury
8
Alpine
Alice Smith - Michael Chin
James Howe - David Wheeler
Lynn Shannon - Lynn Yokel
Richard Williams - Jody Williams
(AB) Jay Margulies - Sue Sullivan
(ABC) Anthony Foti - Keith Hergatt
(ABC) Cindy McColl - Adele Kellman
(ABC) Kathleen Ashton - Karen Roback
(B) Barbara Roupe - George Roupe
(B) Helen Macdonell - Clifton Fay
(B) Sally Hale - Jeffrey Rogers
(BC) Sona Bhambhra - Ying Liu
(C) Bill Ralston - Rita Sitko
(C) Colin Hemsley - Irene Hashfield
(C) Cynthia Graham - Patty Flack
(C) Diane Schmidt - Naomi Klughaupt
(C) Jim Hulseman - Carl Baeuerlen
Tuesday Noon
Bruce Luttrell - Clover Worland
Joseph Chui - Fung Bao
(AB) Freya Charney - Stan Charney
(ABC) Elizabeth Cowell - Valerie Hatton
(BC) Donald Levy - Mary Savoie
(BC) Rochelle Gutmann - Shirley Kowaleski
(C) Merry Stephenson - Agnes Lee
LAGCC
(AB) JoAnne Robertson - Lynne Johnson
(ABC) Jerry Robertson - Dave Wasmuth
(C) Marilyn Taketa - Pat Berkley
Vi DBC
Don Ehrman - Elaine Ehrman 73.33%
Elizabeth Kaplan - Patricia Crass
Phoebe Korn - LaVerne Welch
9
Bridge 'n Brunch
Betsy Steele - Arlene Levy
Lori Spaeth - Leigh Cassidy
Randy Jones - Marolyn Imaoka
(AB) Don-Min Tsou - Qing Lu
(AB) Randy Ryals - Linda Nemmer
(B) Luen-Jyh Luo - Frank Xie
(BC) Kal Aziz - Akiko Murakami
(C) Denise Pitsch - Sandra Flattery
(C) Manda Thatte - Dan Thatte
Wed. Aft. 199'er
Joan Erickson - Judy Goodnow
Margo Seymour - Dale Seymour
Richard Ahrons - Clover Worland
(AB) Linda Elman - Jenny Blaschke 76.00%
(B) Jane Herman - Cathy Priest
(BC) Juna Lok - Sally Marshall
(BC) Naomi Klughaupt - Trudie Daggett
(C) Gloria Mullen - Nancy Martin
(C) Helen Kuckens - Ben Kuckens
Doubleton Club
Marla Kravatz - Joni Smith
Ronald Powell - Bob Sanner
(ABC) Limin He - Shuo Zhang
(ABC) Preston Kauk - Dorr Clark
(B) Alex Stagner - John Rollin
(BC) Gavin Nesom - Arlie Stephens
(C) Rohit Dubey - Shalini Dubey
10
Thursday Morn.
Daniel Raider - Nancy Lee
(ABC) DAVID TORIN - Craig Allen
(ABC) H Alan Gaudie - Edward Schmitt
(ABC) Kate Smith - Nancy Alden
(ABC) Norm Rosenstock - Bill Dougherty
(BC) Judith Gentry - Miriam Jacob
(BC) Sharon Krawetz - Ann Wainright
Thursday Aft.
Lori Spaeth - Betsey Schneider
(AB) Allen Simon - Randy Ryals
(AB) Chuck Lane - Kip Kado
(ABC) Qing Lu - Ying Liu
(BC) Richard DeVaul - Lynne Louise Johnson
(C) Deborah Machlin - Rita Rubenfeld
(C) Yu Chang - Shirley Chang
Thursday Vi DBC
Sally Marshall - T Mccune
11
TGIF AM Bridge
Jim O'Neil - Kathleen Harper
Marian Smith - Eric Strauss
Marjorie Chatfield - Tom Chatfield
(AB) William Bushnell - Rich Nielsen
(B) Donna Wirt - Tillie Myers
(B) Kathy Ormseth - Cindy Tolliver
(BC) Daniel Claassen - Deborah Machlin
(C) Clover Worland - Marilyn Press
(C) Gail Smith - M Suzanne Band
(C) Judy Huckabay - Charlene Friedman
LAGCC
Jan Samuels - Maggie Wilson
(AB) Kip Kado - Susan Zhang
(BC) Wissy Ludwick - Andy Ludwick
(C) Jerry Robertson - JoAnne Robertson
12
Vi DBC
Phoebe Korn - Marilyn Slater
13
14
Monday Morn.
Joel Reimnitz - Bill Dalton
(AB) James Long - James Howe
(ABC) Charlene Friedman - J Huckabay
(ABC) Pamela Hoffman - Jeff Hoffman
(BC) Bob Silver - DICK AHRONS
(C) Frank Xie - Ying Liu
15
Alpine
Brenda Hatton - Amnon Fisher
Jim O'Neil - John Schoenbrun
Ray Sullivan - Alice Redfield
(AB) Arna Shefrin - Nancy Steinbach
(AB) Myrl Dunker - Tina Maltbaek
(B) Ann Suyeyasu - Susan Dietz
(B) Yu Chang - Jim Liu
(BC) Marilyn Press - Kathryn Barnard
(C) Donna Wirt - Charlene Friedman
(C) Rochelle Gutmann - Dorothy Foti
Tuesday Noon
Betty Liddicoat - Elizabeth Cowell
(B) Todd Makler - Miriam Jacob
(C) Norman Kulgein - David Hirsch
Vi DBC
Erika Richards - Georgiana Yang 73.33%
Jean Mcintyre - John Fried
Marilyn Slater - Phoebe Korn
16
Bridge 'n Brunch
John Stanczak - Margery Yates
(B) Don-Min Tsou - Tom Huang
(C) Carolyn Taylor - Barbara Hansen
Wed. Aft. 199'er
(AB) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(AB) Madeleine Lowhurst - Milt Greenstein
(C) Anna Ravenscroft - Judy Zuckerberg
(C) Maxine Kenin - Mary Jane Finch
Doubleton Club
Jana Cushman - Russell Norman
(AB) Andrew Dentai - Mark Mongird
(ABC) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
(B) Bette Hirsch - Ginny Strock
(C) Douglas Buckley - Lipika Sur
(C) Rohit Dubey - Shalini Dubey
17
Thursday Morn.
Franklin Smoot - Suzanne Koppett
Michael Chin - Paul Li
(B) Iyer Shankar - Marilyn Press
(B) Sharon Krawetz - Ann Wainright
(C) Bill Bushnell - R Nielsen
Thursday Aft.
(AB) Rick Flucke - Kip Kado 70.99%
(C) Carolle Carter - Linda Mattis
Thursday Vi DBC
Juna Lok - Vivian Weber
T Mccune - Sally Marshall
18
TGIF AM Bridge
(AB) Henryk Szejnwald - David Cheng
(AB) Marilyn Press - Nancy Kehl
(C) Beth Lyon - Diane Feldman
(C) Douglas Schmickrath - Qing Lu
(C) Evelyn Katchman - Shirley Negrin
(C) Peggy Chen - Hanhi Min
Friday Night
19
Shoreline DBC
Lynn Bartz - Jo Anna Stansby
(AB) Stella Q. Wan - Cornelius Duffie
(B) Susana Krulevitch - Karen Kulander
(C) Marla Kravatz - Jonathan Osborne
Vi DBC
(AB) Erika Richards - Georgiana Yang
20
Sunday Aft. Unit Game
(ABC) Irene Hashfield - Anne Bossange - Andy Scott - Robert Allen
21
Monday Morn.
Marc Renson - Bud Biswas
(AB) D Hodgson - J Hodgson
(AB) Pat Berkley - Marilyn Taketa
(ABC) Eric Strauss - DAVID TORIN
(B) Tsao-Tung Tsai - Jim Liu
(C) Anna Ravenscroft - J Huckabay
(C) C Surfleet - S Naik
(C) Frank Xie - Ying Liu
(C) M Kenin - Mary Jane Finch
22
Alpine
Shirley Chang - Daniel Claassen
(AB) David Cheng - Henryk Szejnwald
(AB) Arna Shefrin - Nancy Steinbach
(AB) Walter Zavoli - Kristine Zavoli
(ABC) Marilyn Press - Shankar Iyer
(B) Lisa Merenbach - David Merenbach
(C) Donna Wirt - C Vivian Pezzani
(C) Susana Krulevitch - Ann Carlson
Tuesday Noon
Carl Brunsting - Stephen Lubeck
(AB) Susan Barkley - Miriam Jacob
(B) Eusebio Menezes - Eunice Menezes
(BC) Edward Schmitt - Peter Dehlinger
(C) Barbara Poole - Mary Steele
LAGCC
Don Cohn - Buz Battle
Norma Wolf - Carl Wolf
(B) Joanie Dinsmore - Dick Provines
(B) Judy Anderson - JoAnne Robertson
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
(C) Nancy Critchfield - Chris Herzog
Vi DBC
John Fried - Jean McIntyre 83.36%
Elaine Ehrman - Don Ehrman
Steve Achtenhagen - Vivian Weber
23
Bridge 'n Brunch
Art Quey - Arlie Lamb
(B) Marian Kelly - Todd Makler
(C) Margaret Becker - Judy Kaplan
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Gloria Mullen - Nancy Martin
Doubleton Club
Jana Cushman - Russell Norman
(AB) Luen-Jyh Luo - Frank Xie
(B) Maryann Hinden - Amnon Fisher
(C) Daniel Claassen - Omer Barnir
24
Thursday Morn.
Bruce Scott - Nadia Nilsson
(B) Joanie Dinsmore - Judith Gentry
(C) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
Thursday Aft.
Richard Williams - Jody Williams
(BC) Daniel Claassen - Joni Smith
Thursday Vi DBC
Fran Ogle - Marilee Beatty 80.00%
25
TGIF AM Bridge
Vivien Moyer - Susan Barkley
(AB) Richard O'Brien - Henryk Szejnwald
(BC) Evelyn Katchman - Shirley Negrin
(C) Marian Kelly - Peter Figdor
Friday Night
LAGCC
Kip Kado - Susan Zhang 71.43%
Buz Battle - Dick Herzog
Jon Rayden - Joanne Rayden
(B) Rex Bigler - Corinne Ainsworth
(BC) Gil Koury - Renee Koury
(C) John Becker - Sue Becker
26
27
28
29
30
31