ACBL Unit 503


Winners' Circle for April 2017

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
      
1
Vi DBC
LaVerne Welch - Nancy Soltau
(ABC) Playing Director - Georgiana Yang
2
SiVY Bridge (Sun. A)
Michael Flaster - Ariel Flaster
3
Monday Morn.
Sandra Erickson - J Schlinkert
(AB) Ronald Perkocha - Joelle Perkocha
(ABC) Dee Ann Hansen - Brenna Wundram
(ABC) Sridevi Padmakumar - SHIONA DEIGHTON
(B) Isabel Shaw - Rose Marie Sammons
(C) C Field - Ron Fox
(C) M Kenin - Mary Jane Finch
4
Alpine
(AB) Pamela Meckenstock - Judy Mac Arthur
(AB) Shirley Chang - Mary Driscoll
(ABC) Frank Xie - Yu Chang 70.00%
(C) Catherine Vivian Pezzani - Behnaz Taidi
(C) Sandra Erickson - Margie Greenwald
Tuesday Noon
Celia Lee - Fung Bao
(AB) Eileen Edwards - Agneta Robertson
(B) Betty Rosa - Linda Rocha
(C) Joan Lynch - Linda Crosta
(C) Patricia Murray - Sharon Humphreys
LAGCC
Leigh Cassidy - Brian Samuels
(ABC) Wissy Ludwick - Andy Ludwick
(BC) Dick Provines - Larry Hambly
Vi DBC
(AB) LaVerne Welch - Suzanne Schauwecker
(ABC) Don Hughes - Nancy Thomas
(ABC) Kato Reis - Elizabeth Kan
5
Bridge 'n Brunch
(AB) Lynn Shannon - Max Schireson
(C) Vera Baum - Rita Rubenfeld
Wed. Aft. 199'er
Donald Levy - Clover Worland
(AB) Linda Elman - Jenny Blaschke
(BC) Milt Greenstein - Madeleine Lowhurst
(C) Cynthia Graham - Bill Kornbluh
Doubleton Club
Brenda Hatton - Omer Barnir
William Watson - Geeske Joel
(ABC) Shrikant Sathe - Sudha Verma
(B) Lynn Giusti - Randy Ryals
(B) Robert Baltz - Anna Reuter
(C) Don Fox - Geraldine MacDonald
(C) Michael Flaster - Philip Grant
6
Thursday Morn.
Dave Aston - Michael Chin
Sally Ahnger - Helen Helson
(ABC) Choodi - Raghu
(B) Ann Blach - Stephanie Middlebrook
(B) Cindy De Santis - Sandra Erickson
Thursday Aft.
Lori Spaeth - Tony Barre
(B) Y. E. Chen - Don-Min Tsou
(C) Jonathan MacQuitty - Olivier Pieron
7
TGIF AM Bridge
Carl Baeuerlen - Jim Hulseman
Gary MacGregor - Heather MacGregor
William Watson - Geeske Joel
(AB) Ann Porteus - Jenny Blaschke
(AB) Peggy Chen - Rajeeva Sharma
(AB) Esme Scanlin - Donna Wirt
(ABC) Frank Xie - Yu Chang
(B) Bette Hirsch - Joe Hirsch
(B) Sigmund Malek - Tsao-Tung Tsai
(BC) Max Schireson - William Bailey
(C) Buzz Mc Lain - Dick Walker
(C) Carolyn Chaney - Carol Swenson
(C) Kathy Wheeler - Geri Derby
Friday Night
Teddi Fiero - Peggy Sprague
8
Vi DBC
Marilyn Slater - Phoebe Korn 76.67%
(AB) Kato Reis - Elizabeth Kan
(B) Louise Hockey - Barbara Poole
9
10
Monday Morn.
Leigh Cassidy - Vera Huelbig
(AB) Margery Pacchetti - Carolyn Gevurtz
(AB) Peter Dehlinger - J Machle
(AB) Robert Scheidtmann - Stephen Lubeck
(B) Joanie Dinsmore - Susan Zhang
(C) Aboudarham - Corinne Ainsworth
(C) Carolyn Lougee - A Horstmann
(C) Jennifer Duval - Rita Rubenfeld
(C) Kathy Esslinger - Dave Glen
11
Alpine
(AB) Yu Chang - Bertrand Hsu
(ABC) Eunice Menezes - Robin Sacks
(C) Sharon Krawetz - Ann Wainright
Tuesday Noon
Eusebio Menezes - Valerie Baldwin
John Hornback - Stephen Lubeck
(BC) Patricia Wong - Clover Worland
(BC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
LAGCC
(AB) JoAnne Robertson - Judy Anderson
(AB) Susan Zhang - Joanie Dinsmore
(C) Esme Scanlin - Lee Goines
(C) Frank Berry - Nora Buys
Vi DBC
Marilyn Slater - Phoebe Korn
(AB) Janet Tate - Carol Berg
(ABC) Bea Cahn - Erika Richards
(ABC) Kathy Jacobs - Carol Blumberg
12
Bridge 'n Brunch
Robin Booth - Ronald Powell
(B) Hal Harbatkin - Lee David Haze
(C) Avi Joshi - Manda Joshi
Wed. Aft. 199'er
(AB) Jerry Machle - Peter Dehlinger 70.23%
(ABC) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(C) John Elman - Minoru Tomijima
Doubleton Club
(AB) Gloria Wallace - John Wallace
(ABC) Ninad More - Nitin More
(C) Meena Oza - Pradeep Verma
13
Thursday Morn.
Robert Scheidtmann - Joe Foster
(BC) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
Thursday Aft.
Margery Yates - Arlene Levy
(BC) Yu Chang - Frank Xie
14
TGIF AM Bridge
Jim Hulseman - Carl Baeuerlen
Kathryn Kranen - Vera Baum
William Watson - Geeske Joel
(AB) Shirley Clayton - Bee Brown
(B) Evelyn Katchman - Shirley Negrin
(B) Leslie Altick - Nancy Kehl
(B) Moira Murphy - Helen MacDonell
(C) Buzz Mc Lain - Dick Walker
(C) Janine Hodgson - Darel Hodgson
(C) Jonathan Yue - Rory Xiao
Friday Night
LAGCC
Leigh Cassidy - Kip Kado
(AB) Rex Bigler - Corinne Ainsworth
(BC) Jerry Arden - Barbara Arden
(C) Renee Koury - Gil Koury
15
Shoreline DBC
Jana Cushman - Donna Raynor
Kathryn Kranen - Lori Mirek
(ABC) Ellie Martindale - G Patkay
(ABC) Sharon Sloan - Kit Morse
16
17
Monday Morn.
Marolyn Imaoka - David Wheeler
Peter Dehlinger - J Machle
(AB) F Effren - R Alhadeff
(ABC) Kathy Wheeler - G Macdonald
(B) Carolyn Lougee - A Horstmann
(B) Helen Macdonell - Ivy Chueh
(C) Manda Thatte - Dan Thatte
18
Alpine
Ginny Strock - Deborah Lundahl
Robert Ritz - Jack Clinch
(B) Helen MacDonell - David Cheng
(B) Sue Bockmann - Shirley Chang
(C) Frank Xie - Ying Liu
(C) Jay Margulies - David Bushnell
Tuesday Noon
(AB) Valerie Baldwin - Marilyn Newell
(ABC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(C) Juna Lok - Sally Marshall
LAGCC
(AB) Susan Zhang - Dick Provines 70.47%
(ABC) Joelle Burnell - JoAnne Matthews
(C) Frank Berry - Nora Buys
Vi DBC
Phoebe Korn - Elizabeth Kaplan 75.00%
Elaine Ehrman - Don Ehrman
(B) Kato Reis - Elizabeth Kan
(B) Lois Jamart - Roger Skarston
(C) Fran Ogle - T Mccune
19
Bridge 'n Brunch
Dave Bernstein - David Wheeler
Janice Flowers-Sonne - Kathleen Quinn
(B) Merle Orelove - Anne Keyser
(C) Annette Bialson - Kathleen Kelly
(C) Rochelle Gutmann - Sharon Krawetz
Wed. Aft. 199'er
(AB) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(ABC) Jonathan Krass - Deborah Krass
(C) Robyn Lee - Gloria Mullen
Doubleton Club
Gloria Wallace - John Wallace
Ken Pelowski - Lori Mirek
(ABC) Dominik Dudzik - Wesley May
20
Thursday Morn.
(ABC) Sharon Sloan - Nancy Palmer
Thursday Aft.
Edward Barlow - Brian Samuels
Gary Yang - Boyer Chu
(BC) Russell Norman - Minoru Tomijima
(BC) Susana Krulevitch - Ann Carlson
21
TGIF AM Bridge
Nick Ward - Alan Polish
Sue Bockmann - Annie Green
(ABC) Yu Chang - Frank Xie
(BC) Kathy Wheeler - Geri Derby
(BC) Maxine Kenin - Mary Jane Finch
Friday Night
22
Saturday Aft. Unit Game
Elizabeth De Paola - Don Nemiro
(AB) Kit Morse - David McLeod
(B) Floyd McWilliams - Scott Benson
(C) Philip Abrahamson - Dana Shelley
Vi DBC
Andrew McLaughlin - Carrick McLaughlin
Elizabeth Kaplan - Suzanne Schauwecker
(B) Barbara Poole - Lorraine Hilleman
(B) Juna Lok - Nancy Soltau
(B) Nancy Thomas - George Kan
23
SiVY Bridge (Sun. A)
Natalie Huang - Nathan Huang
(B) Vincent Yang - Sarah Ku
(C) Jacob Schireson - Jake Warsaw
(C) Michelle Rodriguez - Adam Thomas
24
Monday Morn.
Peter Dehlinger - J Machle
SHIONA DEIGHTON - Ava Norman
(AB) Brenda Hatton - E Menezes
(AB) Robert Scheidtmann - Carl Brunsting
(BC) L Kenigsberg - D Wirt
(BC) R Alhadeff - F Effren
(C) Kathy Papermaster - Vera Baum
(C) Kathy Wheeler - G Macdonald
25
Alpine
Anne Boboricken - Edward Barlow
(ABC) Kenneth Luskey - Ken Wirt
(ABC) Maryann Hinden - Gloria Mullen
(B) Peggy Chen - Bob Horowitz
(C) Puliur Santhanam - Leslie Kelly
Tuesday Noon
Joseph Chui - Fung Bao
(AB) Nelson Chi - Pei Sun
(B) Karen Rice - Sheryl Johnson
(C) Robert Krohn - Mary Driscoll
(C) Sharon Humphreys - Patricia Murray
LAGCC
(AB) Don Cohn - Buz Battle
(ABC) Renee Koury - Gil Koury
(C) Frank Berry - Esme Scanlin
Vi DBC
Bea Cahn - Erika Richards
Kathy Jacobs - Carol Blumberg
(AB) Sally Marshall - Georgiana Yang
(ABC) Maxine Levine - Mary Ellen Ausman
(BC) Wilma Moore - Mary Grega
26
Vi DBC
Marilyn Slater - Joan Bodenlos
Playing Director - Corinne Ainsworth
(B) Clover Worland - Peter Coebergh
(B) Juna Lok - Patricia Crass
(C) Carol Berg - Marilyn Palmer
(C) Sally Marshall - Jackie Schneider
Bridge 'n Brunch
Ann Trueheart - Rich Nielsen
(AB) Alice Arnold - John Harpootlian
(C) Annette Bialson - Kathleen Kelly
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Deborah Krass - Jonathan Krass 75.14%
(ABC) Cheryl Turner - Kathy Lee
Doubleton Club
(AB) Henryk Szejnwald - Richard O'Brien 70.19%
(AB) Meena Oza - Pradeep Verma
(ABC) Chris Chang - Jessica Su
(C) Dominik Dudzik - A Mielczarek
27
Thursday Morn.
(ABC) Raghu - Choodi
Thursday Aft.
Lori Spaeth - Betsey Schneider
(BC) Allen Simon - Louise Frye
28
TGIF AM Bridge
Anne Ward - Brenda Hatton
David Puryear - Alan Polish
Robin Chambers - David Wheeler
(B) Peggy Chen - Rajeeva Sharma
(B) Richard Geno - James Hlavka
(BC) Jean-Frederic Aboudarham - Minoru Tomijima
(C) Forrest Anderson - Adolph Rosekrans
(C) Kal Aziz - Carl Brunsting
Friday Night
Ronald Powell - Ida Lee
29
Vi DBC
Dawn Black - Alice Redfield
Nancy Soltau - Phoebe Korn
(B) Gilbert Reese - Margaret Reese
(B) Kato Reis - Elizabeth Kan
30
Sunday Aft. Unit Game
(ABC) Floyd McWilliams - Scott Benson - Olivier Chapelle - Aravind Alwan
SiVY Bridge (Sun. A)
Jerry Xia - Adrian Heath 86.11%
Jesse Miller - Ryan Tock
Michael Xu - Elijah Schachter
Olivia Schireson - Samuel Perlow