ACBL Unit 503


Winners' Circle for March 2018

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
    
1
Thursday Morn.
David Chang - Gary Yang
(B) Dick Herzog - Donald Cohn
(C) Marian Smith - Eric Strauss
Thursday Aft.
(AB) Tsao-Tung Tsai - Luen-Jyh Luo
(C) Eric Byler - David Wong
2
TGIF AM Bridge
Bill Kornbluh - Henry Rivers
M Suzanne Band - Gail Smith
(AB) Marc Cervellino - Steve Carr
(AB) Frank Xie - Ying Liu 73.56%
(C) Carolyn Chaney - Carol Swenson
Friday Night
3
Shoreline DBC
David Wheeler - Marolyn Imaoka
Margery Yates - Richard Williams 71.67%
(B) Marc Cervellino - Steve Carr
(B) Pamela Meckenstock - Judy Macarthur
(C) Steven Jacobson - Irene Jacobson
Vi DBC
Dawn Black - Marian Christensen
Marilyn Slater - Phoebe Korn
4
Sunday Aft. Unit Game
(ABC) Bo Xiao - Brent Xiao - Cornelius Duffie - Stella Q. Wan
5
Monday Morn.
Scott Maa - Akiko Murakami
Vinita Gupta - Debbie Rosenberg
(AB) Barbara Roupe - George Roupe
(AB) J Stallings - J Cornbleet
(ABC) L Kenigsberg - W Kenigsberg
(B) Leslie Kelly - Kathleen Kelly
(BC) Therese Kristensen - Ginny Strock
(C) Kathy Puryear - David Puryear
(C) Polly Burn - Janice Conomos
6
Alpine
Debbie Rosenberg - Max Schireson
Sue Bockmann - Shirley Chang
(AB) Sandra Erickson - Marjory Greenwald
(AB) Ernest Hurtado - Irwin Friedman
(AB) Kristine Zavoli - Walter Zavoli
(B) Jean-Frederi Aboudarham - Behnaz Taidi
(B) Yu Chang - Jim Liu
(C) Cynthia Yock - Charlene Friedman
(C) Maryann Hinden - Judy Huckabay
(C) Maurizia Trowell - Michael Trowell
Tuesday Noon
(AB) Donna Raynor - Ginny Strock
(AB) Wendy Benveniste - Debbie Weinstein
(C) Donald Levy - Mary Driscoll
(C) Marian Smith - Eric Strauss
LAGCC
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(AB) JoAnne Robertson - Bebe Hoppe
(C) JoAnne Matthews - Joelle Burnell
(C) Pam Robertson - Judy Anderson
(C) Wissy Ludwick - Andy Ludwick
Vi DBC
Don Ehrman - Elaine Ehrman 70.83%
Marian Christensen - LaVerne Welch
Phoebe Korn - Elizabeth Kaplan
7
Bridge 'n Brunch
Gary Yang - Chee Tung
(B) Donald Vance - Moira Murphy
(C) Geraldine Macdonald - Jay Margulies
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Naomi Klughaupt - Jan Steele
(ABC) Sharon Sloan - Robyn Lee
Doubleton Club
John Hoffman - Leila Sink
Kathy Puryear - David Puryear
(AB) Ken Pelowski - Lori Mirek
(B) Evan Porteus - Ann Porteus
(B) Jun Shi - Bin Ochotta
(C) Leila Mattinger - Jung Hu
8
Thursday Morn.
Ellie Bernhardt - Dori Foster
(BC) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
Thursday Aft.
Edward Barlow - Dave Bernstein
(AB) Frank Xie - Ying Liu
(B) Anne Keyser - Sheldon Keyser
(B) Chuck Lane - Kip Kado
(B) Florence Yoshikawa - Tad Yoshikawa
(B) Paul Davis - Alan Cummings
(B) Rose Lachman - Norma Bozzini
(B) Susan Griswold - Josephine Ventura
(BC)
(BC) Beverly Bernhardt
(BC) Shirley Chang - Sue Bockmann
(C) Michael Trowell - Maurizia Trowell
(C) Sue Bockmann - Shirley Chang
9
TGIF AM Bridge
Robin Booth - Ronald Powell
Ronald Perkocha - Joelle Perkocha
(AB) Rochelle Alhadeff - Barry Alhadeff
(ABC) Marilyn Press - Valerie Hamilton
(B) Kathy Wheeler - Stephanie Youngquist
(BC) Christy Hartsell - Daniel Claassen
(C) David Bushnell - William Bushnell
(C) Sally Keyes - Jan Steele
10
Vi DBC
Jean Mcintyre - Playing Director
Marilyn Slater - Kathy Jacobs
11
12
Monday Morn.
Barbara Roupe - George Roupe
J Stallings - J Cornbleet
Robert Ng - Joe Foster
Susan Barkley - William Epperly
(B) Allen Wolman - Michele Musy
(B) Brenda Hatton - E Menezes
(B) R Alhadeff - F Effren
(B) SHIONA DEIGHTON - Sridevi Padmakumar
(C) Bill Bushnell - R Nielsen
(C) Stella Wan - Cornelius Duffie
13
Alpine
Alice Smith - Michael Chin
Mark Pensler - R Murty Ponnapalli
(AB) S Naik - Clive Surfleet
(ABC) Marybeth Waniek - Eileen Elam
(B) Allen Simon - Randy Ryals
(B) Kenneth Luskey - Ken Wirt
(C) Colin Hemsley - Anne Dudman
(C) Valerie Hamilton - Nancy Tuck
Tuesday Noon
Doreen Hornback - Kerry Fanwick
(BC) David Hirsch - Norman Kulgein
LAGCC
Joanie Dinsmore - Susan Zhang
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(BC) Mike Gardner - Howard Rosenberg
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
Vi DBC
Don Ehrman - Elaine Ehrman
Joe Nishimura - Joyce Nishimura
Kathy Jacobs - Carol Blumberg
14
Bridge 'n Brunch
(AB) Don-Min Tsou - Qing Lu
(C) Sona Bhambhra - Donald Baze
Wed. Aft. 199'er
(AB) Minoru Tomijima - John Elman
(C) Kathryn Barnard - Penelope Sibun
Doubleton Club
(AB) Andrew Dentai - Mark Mongird
(ABC) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
(ABC) Shuo Zhang - Limin He
(C) David Fotland - Wendy Fotland
15
Thursday Morn.
Fung Bao - Eusebio Menezes
(B) Stephen Lubeck - Dori Foster
(C) Annie Green - Polly Burn
Thursday Aft.
Gary Yang - Boyer Chu
Lori Spaeth - Margery Yates
(B) Yu Chang - Jim Liu
(BC) Gerald Patrick - Joe Foster
(C) Carolle Carter - Linda Mattis
16
TGIF AM Bridge
Margery Yates - Arlene Levy
(AB) Sridevi Padmakumar - Gloria Mullen
(ABC) Robert Krohn - Shiona Deighton
(B) Yu Chang - Wanwan Ren
(C) George Welch - Anne Bossange
17
Shoreline DBC
Aster Wu - Fung Bao
Brent Xiao - Bo Xiao 70.42%
(AB) Michael Goldstein - Judy Zuckerberg
(AB) Robert Field - Yuki Hasegawa
(B) Rohit Dubey - Shalini Dubey
(BC) David Wong - Anjan Ghose
(C) Maurizia Trowell - Michael Trowell
Vi DBC
Elizabeth Kan - LaVerne Welch
Marilyn Slater - Phoebe Korn
18
19
Monday Morn.
C. Vivian Pezzani - Cindy Tolliver
Julie Lee - Woon Lee
Terry Ahern - Pat Wong
(AB) Jeff Rogers - Sally Hale
(B) Isabel Shaw - Rosemarie Sammon
(BC) B Ralston - Yock
(BC) M Cervellino - Steve Carr
(C) E Becker - Warren Kaplan
(C) Kal Aziz - Patricia Wong
20
Alpine
Richard Williams - Jody Williams
(AB) Anne Ward - Jay Margulies
(AB) James Hlavka - William Bushnell 71.99%
(AB) Gail Moberg - Jean Pressey
(AB) Judy Halliday - Arthur Halliday
(B) Yu Chang - Jim Liu
(C) Carolyn Lougee - Sudhir Virmani
(C) Kathryn Papermaster - Vera Baum
(C) Kenneth Hui - Chhaya Joglekar
Tuesday Noon
(ABC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(ABC) Steve Carr - Marc Cervellino
LAGCC
Susan Zhang - Dick Provines
(AB) Yumi Kobayashi - Larry Hambly
(B) Jerry Robertson - JoAnne Robertson
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
(C) Marilyn Taketa - Pat Berkley
Vi DBC
Elaine Ehrman - Don Ehrman
Marilyn Slater - Carol Blumberg
21
Bridge 'n Brunch
Ron Karr - Daniel Raider
(B) Hal Harbatkin - Lee David Haze
(C) David Crosley - Lynne Louise Johnson
Wed. Aft. 199'er
(AB) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(AB) Kathy Lee - Clover Worland
(C) Helen Kuckens - Ben Kuckens
(C) Maxine Kenin - Mary Jane Finch
Doubleton Club
Alan Malloy - Michael Bodell 72.51%
Kathy Puryear - David Puryear
Patrick Miller - Gregory Ciurczak
(AB) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
(B) Donald Fox - Douglas Buckley
(B) Randy Ryals - Aravind Alwan
(C) David Wong - Jung Hu
22
Thursday Morn.
Carolyn Chaney - Valerie Baldwin
(B) Todd Makler - Miriam Jacob
(C) M Cervellino - Steve Carr
Thursday Aft.
Buddhadeb Biswas - Peggy Sprague
(B) Tad Yoshikawa - Florence Yoshikawa
(C) Yumi Kobayashi - Eiko Lissner
23
TGIF AM Bridge
Donna Wirt - Joanne Cornbleet
Nancy Layendecker - Nancy Kehl
Sadik Arf - Luen-Jyh Luo
(AB) Anna Ravenscroft - Sridevi Padmakumar
(ABC) Carol Field - Jay Margulies
(B) Charlene Friedman - Bill Ralston
(B) Pat Ogle - Joni Smith
(B) Valerie Baldwin - Todd Makler
(C) Isabel Shaw - Janet Pelinka
Friday Night
24
Shoreline DBC
Brent Xiao - Bo Xiao
Rohit Dubey - Shalini Dubey
(B) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(B) Irene Jacobson - Steven Jacobson
Vi DBC
Elizabeth Kan - Shirley Liebhaber
LaVerne Welch - Phoebe Korn
25
SiVY Bridge (Sun. A)
Victor Chung - Ben Anderson 71.25%
Kayden Ge - Javier Aldana
26
Monday Morn.
J Machle - Peter Dehlinger
Judith Gentry - Joanie Dinsmore
(ABC) Frank Xie - Ying Liu
(B) Alexandra Narasin - Dana Bisconti
(B) Brenda Hatton - E Menezes
(C) Cindy McColl - Ginny Strock
(C) R Alhadeff - Yock
27
Alpine
Jim O'Neil - John Schoenbrun
Ray Sullivan - Alice Redfield
William Epperly - Sharon Schafer 74.13%
(AB) Kathleen Ashton - Suzanne Epstein
(AB) Valerie Hamilton - Nancy Tuck
(B) Gerry Gassman - Kenneth Hui
(B) Kathleen Quinn - Eva Cheung
(BC) Arif Janjua - Rich Nielsen
(C) Shirley Negrin - Myra Cohen
(C) Sudhir Virmani - Bharat Kamdar
Tuesday Noon
(AB) Robert Crosby - Albert Artoux
(AB) Wendy Benveniste - Debbie Weinstein
(C) Ava Norman - Madeleine Lowhurst
(C) Juna Lok - Erika Richards
LAGCC
Kip Kado - Susan Zhang
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(B) Frank Berry - Nora Buys
(C) Dick Provines - Larry Hambly
(C) Vickie Warden - Esme Scanlin
Vi DBC
Fran Ogle - "T" Mccune
LaVerne Welch - Phoebe Korn
Shirley Simmons - Pete Avery
28
MCC Duplicate
(AB) Vivien Moyer - Mary Steele
(C) Dorothy Jamison - Sallie Jorgensen
(C) Hope Johnson - Carolyn Miller
Bridge 'n Brunch
(ABC) Peggy Chen - Hanhi Min
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Nan Caldwell - Donna Wirt
(ABC) Sharon Sloan - Nancy Palmer
Doubleton Club
Jana Cushman - Russell Norman
(ABC) Chris Chang - Jessica Su
(ABC) Rajeev Jog - Niraj Jain
(B) Ken Pelowski - Lori Mirek
29
Thursday Morn.
David Chang - Chee Tung
(B) Alan Templeton - Deborah Lundahl
(C) Craig Allen - DAVID TORIN
Thursday Aft.
Kou-Ping Cheng - Bruce Luttrell
Ron Karr - Linda Mattis
(B) Richard O'Brien - David Cheng
(B) Tad Yoshikawa - Florence Yoshikawa
(C) Avi Joshi - Manda Joshi
(C) Yu Chang - Shirley Chang
30
TGIF AM Bridge
Kathy Wheeler - Gerry Gassman
Lance Lissner - Eiko Lissner
Mary Savoie - L Savoie
William Watson - Geeske Joel
(AB) Anna Ravenscroft - Patricia Steele
(B) Bill Kornbluh - Henry Rivers
(B) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(B) Yu Chang - Wanwan Ren
(BC) Shankar Iyer - Ann Trueheart
(C) Peggy Chen - Hanhi Min
Friday Night
31
Saturday Aft. Unit Game
Jim O'Neil - Kathleen Harper
Sandhya Vora - Shrikant Joshi 70.83%
(B) Geraldine Macdonald - Lori Mirek
(BC) Brent Xiao - Jonathan Yue
(C) Raghu Murthy - John Grout