ACBL Unit 503


Winners' Circle for January 2018

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
 
1
2
Alpine
Ray Sullivan - Joan Sullivan
(AB) Jennifer Sheppard - Ida Lee
(AB) Lisa Merenbach - Therese Kristensen
(B) Lori Mirek - Kathryn Kranen
(C) Ann Wainright - Sharon Krawetz
Tuesday Noon
Joseph Chui - Fung Bao
Kerry Fanwick - Doreen Hornback
(BC) Marian Smith - Eric Strauss
(BC) Patricia Murray - Sharon Humphreys
LAGCC
Susan Zhang - Kip Kado
(AB) Joanie Dinsmore - Dick Provines
(B) Frank Berry - Nora Buys
(C) Ari Azhir - Alan Engelberg
(C) John Nicholson - Mary Jane Nicholson
(C) Pam Robertson - Marianne Gardner
Vi DBC
Don Ehrman - Elaine Ehrman
Fran Ogle - "T" Mccune
3
Bridge 'n Brunch
Tsao-Tung Tsai - Fung Bao
Buddhadeb Biswas - Atam Lalchandani 71.59%
(B) Sigmund Malek - Jack Clinch
(BC) Carolyn Taylor - Barbara Hansen
(C) Jean-Frederi Aboudarham - Russell Norman
Wed. Aft. 199'er
(AB) Margo Seymour - Dale Seymour
(ABC) Kathryn Barnard - Robyn Lee
(C) Maureen Roskoph - Paul Roskoph
4
Thursday Aft.
Erin Gove - Malcolm McLaughlin
(AB) Alice Arnold - Chuck Lane
(AB) Craig Allen - David Torin
(BC) Olivia D'Arezzo - Cornelius Duffie
(C) Puliur Santhanam - James Stuart-Smith
5
TGIF AM Bridge
Diane Shannon - Malcolm McLaughlin
Mary Hopkins - George Hopkins
(AB) Richard Geno - James Hlavka
(AB) Joyce Holleman - Charlene Friedman
(B) Leila Mattinger - Tsao-Tung Tsai
(B) Sharon Humphreys - Patricia Murray
6
Vi DBC
(ABC) Kathy Jacobs - Carol Blumberg
(ABC) Playing Director - Suzanne Schauwecker
7
8
Monday Morn.
Bette Hirsch - Irene Hashfield
(AB) Adolf Rosekrans - Forrest Anderson
(AB) C. Vivian Pezzani - Cindy Tolliver
(ABC) Minnette Diamond - Ellie Bernhardt
(BC) Kathy Wheeler - Gerry Gassman
(C) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) D Wirt - L Kenigsberg
9
Alpine
Lori Spaeth - Atam Lalchandani
Cynthia Graham - Irwin Friedman
Honora Carson - Bob Meltzer
(ABC) Jean-Frederi Aboudarham - Behnaz Taidi
(B) Robert Scheidtmann - Carl Brunsting
(C) Jennifer Sheppard - Ellie Bernhardt
Tuesday Noon
Joseph Chui - Fung Bao 71.50%
(ABC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(BC) Albert Artoux - Bob Crosby
LAGCC
Susan Zhang - Barbara Shukov 75.02%
Kip Kado - Jan Samuels
(B) Jerry Robertson - JoAnne Robertson
(BC) Chris Herzog - Nancy Critchfield
(C) Susan Schofield - Sue Becker
Vi DBC
Carol Blumberg - Marilyn Slater
Don Ehrman - Elaine Ehrman
George Kan - John Flavell
10
Bridge 'n Brunch
Lori Spaeth - Leigh Cassidy
(BC) Nathaniel Munger - Daniel Sonner
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Clover Worland - Kathryn Barnard
(ABC) Corinne Ainsworth - Kathy Lee
Doubleton Club
C Lindauer - Harvey Lindauer
Eugene Hung - Michael Rosenberg
(ABC) Sudhir Virmani - Barry Snyder
(B) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
(BC) Daniel Claassen - Frederick Tierney Jr
11
Thursday Morn.
David Chang - Chee Tung
(B) Jana Cushman - Joan Bower
(C) Anne Ward - Bill Dougherty
Thursday Aft.
(AB) Daniel Sonner - Kevin Rosenberg
(C) Annette Bialson - Norma Bozzini
12
TGIF AM Bridge
Arlene Levy - Chuck Lane
(AB) David Bushnell - William Bushnell
(BC) Kip Kado - Susan Zhang
(C) Will Kenigsberg - Linda Kenigsberg
LAGCC
Kip Kado - Susan Zhang
(AB) Hide Tanigami - Judy Tanigami
(BC) Gil Koury - Renee Koury
(C) Esme Scanlin - Dave Scanlin
13
Vi DBC
Elizabeth Kan - LaVerne Welch
Phoebe Korn - Marilyn Slater
14
15
Monday Morn.
Atam Lalchandani - John Stanczak
Jackie Hiatt - J Cornbleet
(AB) Isabel Shaw - Rosemarie Sammon
(AB) Paul Barsley - Gill Barsley
(B) Janet Pelinka - Sheila Hochman
(BC) Brent Xiao - Sarah Youngquist
(C) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) Sheryl Johnson - Mickie Winkler
(C) Warren Kaplan - E Becker
16
Alpine
Paul Davis - Nancy Kehl
Gail Moberg - Jean Pressey
Nancy Martin - Gloria Mullen
(AB) Kevin Rosenberg - Sarah Youngquist
(B) Geraldine Macdonald - Jay Margulies
(C) Jane Herman - Helen Kuckens
(C) Rochelle Gutmann - Dorothy Foti
Tuesday Noon
Freya Charney - Stan Charney
(AB) Marian Smith - Dori Foster
(B) Miriam Jacob - Mary Radin
(C) Donald Levy - Mary Savoie
(C) Playing Director - Norman Kulgein
LAGCC
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(C) Dick Provines - John Becker
Vi DBC
George Kan - Eleanor Maccoby 70.83%
Elizabeth Kan - Shirley Liebhaber
17
Bridge 'n Brunch
Margery Yates - John Stanczak
(B) Gloria Leitstein - Doreen Hornback
(C) Qing Lu - Susan Zhang
Wed. Aft. 199'er
(AB) Kathy Lee - Corinne Ainsworth
(AB) Linda Elman - Jenny Blaschke
(C) Milt Greenstein - Madeleine Lowhurst
(C) Trudie Daggett - Naomi Klughaupt
Doubleton Club
Diane Dollinger - Peter Dollinger
(AB) Rohit Dubey - Shalini Dubey
(AB) Alex Stagner - John Rollin 70.63%
(B) Daniel Claassen - Lipika Sur
(C) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
(C) Rajeev Jog - Niraj Jain
(C) Shuo Zhang - Limin He
18
Thursday Morn.
Betty Liddicoat - Ellie Bernhardt
(BC) Jeanine Ardourel - Suzanne Wingate
Thursday Aft.
Lori Spaeth - Margery Yates
(AB) Peggy Chen - Phyllis Vierra
(B) Alice Arnold - Clifton Fay
(C) Annette Bialson - Norma Bozzini
(C) Daniel Claassen - Joni Smith
19
TGIF AM Bridge
William Watson - Geeske Joel
(AB) Marc Cervellino - Steve Carr
(BC) Yu Chang - Wanwan Ren
(C) Will Kenigsberg - Linda Kenigsberg
Friday Night
20
Shoreline DBC
Kaiwen Wang - Yiran Liu
Kathleen Ashton - Suzanne Epstein
Steven Jacobson - Irene Jacobson
Vi DBC
Phoebe Korn - Marilyn Slater 72.22%
Rhea Friend - Director Playing
21
Sunday Aft.
Olivia Schireson - Miranda Schuyler
Philip Chien - Richard Liu
SiVY Bridge (Sun. A)
Olivia Schireson - Miranda Schuyler
Philip Chien - Richard Liu
22
Monday Morn.
Jackie Hiatt - J Cornbleet
Jana Cushman - Donna Raynor
(AB) Peter Dehlinger - J Machle
(ABC) Susan Ritz - Susan Griswold
(B) Norm Rosenstock - Mike Wyman
(BC) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) M Kenin - Mary Jane Finch
(C) Natalie Elefant - Corinne Ainsworth
23
Alpine
Gary Yang - Bertrand Hsu
Robert Caldwell - Barbara Weber
Gail Moberg - Jean Pressey
Tomie Sera - Michele Goldman
(B) Anne Gregor - Geraldine Macdonald
(B) Kevin Rosenberg - William Zhu
(C) Milt Greenstein - Marge Greenstein
(C) Pei Sun - Nelson Chi
Tuesday Noon
Ivy Chueh - Fung Bao
(BC) Sally Ahnger - Helen Helson
LAGCC
(AB) Frank Berry - Nora Buys
(AB) Joanie Dinsmore - Yumi Kobayashi
(C) Andy Ludwick - Wissy Ludwick
(C) Esme Scanlin - Jerry Robertson
Vi DBC
Birt Harvey - . Horning
Elizabeth Kaplan - Phoebe Korn
Joe Nishimura - Joyce Nishimura
Shirley Simmons - Pete Avery
24
Bridge 'n Brunch
Edward Barlow - Vinita Gupta
(B) Margaret Wilson - Louise Frye
(C) Marc Cervellino - Steve Carr
Wed. Aft. 199'er
(AB) Elizabeth Bottino - Hank Bottino
(AB) Minoru Tomijima - John Elman
(C) Helen Kuckens - Ben Kuckens
(C) Milt Greenstein - Madeleine Lowhurst
Doubleton Club
Michael Rosenberg - John Hoffman
(ABC) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
(B) Kevin Rosenberg - Sarah Youngquist
(C) Stella Q. Wan - Cornelius Duffie
25
Thursday Morn.
Leslie Kelly - Kathleen Kelly
(BC) Kathryn Henkens - Marleen Zwiers
Thursday Aft.
(ABC) Frank Xie - Ying Liu
26
TGIF AM Bridge
William Watson - Geeske Joel
(AB) Bill Kornbluh - Henry Rivers
(AB) Margo Seymour - Dale Seymour
(AB) Marilyn Press - Valerie Hamilton
(B) Don-Min Tsou - Henryk Szejnwald
(C) Christy Hartsell - Valerie Hatton
(C) David Bushnell - William Bushnell
Friday Night
LAGCC
Barbara Shukov - Anne Keyser
Vera Baum - Susan Zhang
(AB) Rex Bigler - Corinne Ainsworth
(B) Dick Herzog - Anne Battle
(C) Dave Scanlin - Esme Scanlin
27
Saturday Aft. Unit Game
Hansa Narasimhan - Bruce Luttrell
(AB) Susan Dietz - Joanne Quermann
(BC) Kevin Huang - Brent Xiao
Vi DBC
Erika Richards - Georgiana Yang
28
Sunday Aft. Unit Game
(AB) Floyd McWilliams - Scott Benson - Ankur Rathi - Ninad More
(C) Jonathan Yue - Natalie Huang - William Zhu - Michael Zheng
29
Monday Morn.
Henryk Szejnwald - Helen Macdonell
Sandra Erickson - Terry Ahern
(AB) C. Vivian Pezzani - Cindy Tolliver
(ABC) J Stallings - J Cornbleet
(B) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
(B) Leila Mattinger - Tsao-Tung Tsai
(C) Beth Lyon - Diane Feldman
(C) Fred Tierney - Christy Hartsell
(C) J Huckabay - Maryann Hinden
30

Error retreiving /home/unit503/public_html/gameresults/imaoka/180130A.TXT

Alpine
John Schoenbrun - Jim O'Neil
Janet Tornow - Janet Vassar
Patrick Smith - Irwin Friedman
(AB) Pamela Meckenstock - Judy Macarthur
(B) Mark Robichek - Ed Logg
(C) Andy Scott - Irene Hashfield
(C) Carol Field - Geri Derby
Tuesday Noon
Elizabeth Tromovitch - Betty Liddicoat
(ABC) Sally Ahnger - Helen Helson
(B) Donna Raynor - Ginny Strock
(C) Sharon Humphreys - Patricia Murray
Vi DBC
Joe Nishimura - Joyce Nishimura 70.00%
George Kan - John Flavell
Janet Tate - Carol Berg
Playing Director - Carol Blumberg
31
MCC Duplicate
Doreen Hornback - Karen Kulander
Marilyn Slater - Joan Bodenlos
(B) Kate Smith - Nancy Alden
(B) Margo Seymour - Dale Seymour
(C) Beverly Brockway - Robert Healy
(C) Suzanne Schauwecker - Carol Berg
Bridge 'n Brunch
Diane Shannon - Malcolm McLaughlin
(B) Jim Liu - Wanwan Ren
(C) Marian Smith - Agneta Robertson
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(ABC) Jerry Machle - Peter Dehlinger
Doubleton Club
(AB) Henryk Szejnwald - Richard O'Brien
(AB) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
(C) Gavin Nesom - Arlie Stephens
(C) Theodore Hwa - Douglas Ryan