ACBL Unit 503


Winners' Circle for April 2018

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Monday Morn.
Donald Rothschild - Atam Lalchandani
J Machle - Peter Dehlinger
(AB) Brenda Hatton - E Menezes
(AB) Jo Anne Matthews - Adolf Rosekrans
(B) J Stallings - J Cornbleet
(B) Tsao-Tung Tsai - J Luo
(C) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) Frank Xie - Ying Liu
(C) M Kenin - Mary Jane Finch
(C) Norm Rosenstock - Kerry Fanwick
3
Alpine
Ken Imboden - Lynn Yokel
(AB) James Hlavka - William Bushnell
(AB) Pamela Meckenstock - Judy Macarthur
(AB) Francine Dogen - David Anderson
(AB) Karen Roback - Sylvia Way
(B) Rose Lachman - Kathie Shaw
(C) Carol Field - Geri Derby
(C) Rochelle Gutmann - Dorothy Foti
(C) Sudhir Virmani - Behnaz Taidi
Tuesday Noon
Valerie Baldwin - Carolyn Chaney
(ABC) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(B) Karen Rice - Sheryl Johnson
(C) Henry Rivers - Marilyn Newell
LAGCC
Dick Herzog - Don Cohn
(ABC) John Nicholson - Mary Jane Nicholson
(B) Frank Berry - Nora Buys
(C) Ari Azhir - Alan Engelberg
Vi DBC
Suzanne Schauwecker - LaVerne Welch
4
Bridge 'n Brunch
(AB) Don-Min Tsou - Tom Huang
(C) Susan Zhang - David Cheng
Wed. Aft. 199'er
Clover Worland - Richard Ahrons
(AB) Nancy Palmer - Sharon Sloan
(B) Milt Greenstein - Madeleine Lowhurst
(C) Juna Lok - Nini Jongejan
(C) Sally Keyes - Shelley Sweet
Doubleton Club
(AB) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
(ABC) Spencer Sun - Christopher Kolner
(C) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
5
Thursday Morn.
(ABC) Marian Smith - Eric Strauss
Thursday Aft.
David Gambelin - Marolyn Imaoka
(BC) Yu Chang - Shirley Chang
6
TGIF AM Bridge
Debbie Rosenberg - Vinita Gupta
(AB) Barbara Roupe - George Roupe
(AB) Nancy Caldwell - Kathy Ormseth
(AB) Sharon Humphreys - Patricia Murray
(B) Jeffrey Rogers - Sally Hale
(C) William McLain - Dick Walker
7
Vi DBC
Elizabeth Kan - LaVerne Welch
8
9
Monday Morn.
Bruce Luttrell - George Paris
Julie Lee - Woon Lee
(AB) Sue Bockmann - Virginia Lyons
(ABC) J Stallings - R Lee
(B) Sally Hale - Jeff Rogers
(BC) Polly Burn - Janice Conomos
(C) Cindy McColl - Ginny Strock
(C) Dan Claassen - Vera Baum
10
Alpine
Anna Ravenscroft - Ernest Hurtado
Lance Lissner - Eiko Lissner
Michele Goldman - Tomie Sera
Ron Karr - David Wheeler
(ABC) Robert Silver - Richard Ahrons
(B) Ginny Strock - Bebe Hoppe
(B) Jim Tseng - Boyer Chu
(BC) Gail Moberg - Jean Pressey
(BC) Patrick Smith - Irwin Friedman
(C) Shankar Iyer - Ann Trueheart
(C) Sharon Krawetz - Ann Wainright
Tuesday Noon
(AB) Rochelle Gutmann - Shirley Kowaleski
(AB) Wendy Benveniste - Debbie Weinstein
(C) Marian Smith - Eric Strauss
(C) Robert Krohn - Mary Driscoll
LAGCC
Buz Battle - Don Cohn
Jon Rayden - Brian Samuels
(ABC) JoAnne Matthews - Robert Williams
(B) Judy Anderson - JoAnne Robertson
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
Vi DBC
Carol Berg - Janet Tate
Fran Ogle - "T" Mccune
Georgiana Yang - Erika Richards
LaVerne Welch - Phoebe Korn
11
Bridge 'n Brunch
Jack Clinch - Peggy Sprague
(B) Merle Orelove - Jan Samuels
(C) Norman Rosenstock - Kerry Fanwick
Wed. Aft. 199'er
Jerry Machle - Peter Dehlinger
(ABC) Clive Surfleet - Shailesh Naik
(B) Nancy Palmer - Sharon Sloan
(C) Sally Keyes - Jan Steele
Doubleton Club
Jana Cushman - Russell Norman
(AB) C Lindauer - Harvey Lindauer
(ABC) David Wong - Anjan Ghose
(B) Shrikant Sathe - Ashwini Datar
(C) Anna Reuter - Jonathan Osborne
(C) Limin He - Shuo Zhang
12
Thursday Morn.
(AB) Susan Zhang - Joanie Dinsmore
(C) Sharon Humphreys - Patty Murray
Thursday Aft.
Lori Spaeth - Betsey Schneider
(B) Alice Arnold - Kathie Shaw
(C) Beverly Bernhardt - Karen Kulander
13
TGIF AM Bridge
(AB) Bertrand Hsu - Jim Tseng
(AB) Forrest Anderson - Adolph Rosekrans
(AB) Jack Lucas - Jan Boelke
(ABC) Shirley Clayton - Bee Brown
(C) Christy Hartsell - Daniel Claassen
(C) Jay Margulies - Sam Rimawi
14
Vi DBC
Suzanne Schauwecker - LaVerne Welch
15
16
Monday Morn.
Jana Cushman - Donna Raynor
Margo Seymour - Dale Seymour
Marjorie Chatfield - Tom Chatfield
(AB) Ronald Karr - James Howe
(B) J Stallings - J Cornbleet
(B) Liz Bottino - Hank Bottino
(BC) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
(C) Charlene Friedman - J Huckabay
(C) Fred Tierney - Christy Hartsell
(C) M Kenin - Mary Jane Finch
17
Alpine
Dana Martin-Newman - Mary Linda Cook
Sigmund Malek - Jack Clinch
(AB) Lucy Ballard - Bebe Pierce
(AB) Sarah French - Wanda Cavanaugh
(ABC) Carol Field - Geri Derby
(B) Pat Ogle - Joni Smith
(BC) Yu Chang - Shirley Chang
(C) Robert Silver - Diana Lloyd
Tuesday Noon
Carolyn Chaney - Valerie Baldwin
Pei Sun - Fung Bao
(B) Donald Vance - Judi Gentry
(BC) Sally Ahnger - Helen Helson
(C) Donald Levy - Mary Savoie
LAGCC
Brian Samuels - Frank Berry
(AB) Dick Herzog - Peter Mork
(B) Bebe Hoppe - Joanie Dinsmore
(C) John Becker - Sue Becker
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
Vi DBC
Dawn Black - Elizabeth Kan 72.50%
Don Ehrman - Elaine Ehrman
18
Bridge 'n Brunch
(AB) Hal Harbatkin - Lee David Haze
(C) Michael Hu - David Zheng
Wed. Aft. 199'er
Peter Dehlinger - Jerry Machle
Virginia Lyons - Sheila Hochman
(ABC) Sally Keyes - Jan Steele
(B) Sharon Sloan - Nancy Palmer
(C) John Elman - Linda Elman
Doubleton Club
Dana Shelley - Philip Abrahamson
Ronald Powell - Bob Sanner
(B) Paul Robinson - Samuel Huneke
(BC) Sarah Youngquist - Jonathon Youngquist
(C) Barbara Van Mourik - Hans Van Mourik
19
Thursday Morn.
Eusebio Menezes - Fung Bao
(BC) Steve Carr - M Cervellino
Thursday Aft.
(AB) Frank Xie - Ying Liu
(C) Yu Chang - Shirley Chang
20
TGIF AM Bridge
Richard Herzog - Phil Humphreys
(AB) Bill Kornbluh - Henry Rivers
(AB) Sridevi Padmakumar - Gloria Mullen
(ABC) Michael Hu - Arthur Zhou
(ABC) Robert Silver - Richard Ahrons
(B) Sandra Erickson - Marjory Greenwald
(C) Carol Field - Carolyn Lougee
Friday Night
21
Shoreline DBC
Irene Jacobson - Steven Jacobson
Michael Goldstein - Judy Zuckerberg
Vi DBC
Elizabeth Kan - LaVerne Welch
Erika Richards - Georgiana Yang
22
Sunday Aft. Unit Game
Ronald Powell - Stephen Tu - Robert Ng - Kou-Ping Cheng
(B) Brent Xiao - Bo Xiao - Stella Q. Wan - Cornelius Duffie
(C) Rajeev Jog - Shrikant Sathe - Vilas Namjoshi - Ashwini Datar
23
Monday Morn.
Henryk Szejnwald - Helen Macdonell
J Machle - Peter Dehlinger
J Stallings - J Cornbleet
Margaret Becker - Pam Stoner
(B) J Arbian - Sharyn Crosat
(B) Michael Chin - R Nielsen
(B) Warren Kaplan - E Becker
(BC) Kathy Papermaster - Vera Baum
(C) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
24
Alpine
Debbie Rosenberg - Max Schireson
Ray Sullivan - Alice Redfield
(AB) Kathy Miles - Eunice Menezes
(AB) Judy Halliday - Arthur Halliday
(AB) Lucy Ballard - Bebe Pierce
(B) Milt Greenstein - Marge Greenstein
(BC) Sarah Youngquist - Stephanie Youngquist
(C) Behnaz Taidi - Jeffrey Stallings
Tuesday Noon
Joseph Chui - Fung Bao
(ABC) Marian Smith - Eric Strauss
(B) Rochelle Gutmann - Shirley Kowaleski
(C) David Hirsch - Norman Kulgein
LAGCC
(AB) Frank Berry - Nora Buys
(ABC) Chris Herzog - Nancy Critchfield
(C) Mike Gardner - Rex Bigler
Vi DBC
Janet Tate - Carol Berg
John Fried - Jean Mcintyre
25
26
27
28
29
30